Merhaba Forummakine.com'a Hoş geldiniz .Forummakine yenilendi ve üye girişlerinde sıkıntılar çözüldü .Sohbet kısmında sitemiz hakkında yorumlar yazabilirsiniz.Dosya Şifreleri www.forummakine.com dur .Sitemiz En iyi hizmeti Google Crome İle vermektedir .
-
Bilinen en sert madde
05-02-2012, 10:28 (Bu Mesaj 06-02-2012 03:42 değiştirilmiştir. Değiştiren : Eyüp ATEŞ.)
Mesaj: #1
Bilinen en sert madde
Bilinen en sert madde hangisidir ?

Cevap : Artık elmas değil.
Almanya'nın Bayreuth Üniversitesi'ndeki bilimciler 2005 yılında saf karbonu aşırı derecede ısıtarak yeni bir madde yarattılar.Ortaya çıkan maddeye hiperelmas ya da toplanmış karbon nano çubuk (ADNR) adı verildi.İnanılmaz derecede sert olan bu madde dışarıdan bakıldığı daha çok zift ya da parlak,siyah puding gibi görünür.


Alman fizikçiler elması özel bir yöntemle sıkıştırarak, bilnen en sert maddeye dönüştürdüler.

Almanyadaki fizikçiler elmastan daha sert bir madde geliştirdiler. Bayreuth Universitesinden Natalia Dubrovinskaia ve arkadaşları yeni maddeyi, karbon-60 molekülleiri çok büyük bir basınca maruz bırakarak oluşturdular. Toplanmış elmas nano-çubuk (TENÇ) olarak bilinen bu maddenin endüstride geniş bir kullanım alanı bulması bekleniyor(App. Phys. Lett. 87 083106).

Elmas sertliğini her bir karbon atomunun diüer dört karbon atomuna güçlü kovalent bağlarla bağlanmasına borçludur. Bulunan bu yeni materyal ise birbirine tutunmuş çubuk şeklindeki küçük elmas kristallerinden oluşuyor. Elmas nano-çubukların çapı 5-20 nanometre, boyları ise yaklaşık 1 mikron.

Grup TENÇ'leri, karbon-60 moleküllerini, sıcaklarını 2700 K'e çıkarırken, aynı zamanda da 20GPa (atmosfer basıncının yaklaşık 200 katı)'lık bir basınç ile sıkıştırdı. Dubrovinskaia Physicsweb'e, "Sentez Bayreuth'taki Bayerische Geoinstitut'un 25GPa basınç ve 2700 K sıcaklık uygulayabilen, emsalsiz 5000 tonluk çok örslü presiyle mümkün oldu." dedi.

Bayreuth grubu maddenin özelliklerini Fransa, Grenoble'daki Avrupa Sinkrotron Radyasyon Merkezi'nde ölçtü. Ölçümler yeni maddenin, bilinen elmastan %0.3 daha yoğun olduğunu ve bu maddenin, bilinen tüm diğer maddelerden daha az bir sıkıştırılabilriğie sahip olduğunu gösterdi.

Bayreuth ekibi bu maddenin neden bu kadar sert olduğunu araştırmakla kalmayıp, aynı zamanda bu maddenin endüstriyel potansiyelini değerlendirme peşinde. Ekip, "Yeni maddeyi, endüstriyel ölçekte üretmek için, özgün bir teknoloji geliştirdik ve fikirlerimizi farkedecek ortaklar arıyoruz." dedi.

Michelle Jeandron


« Önceki | Sonraki »
Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İçerik Sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren forummakine.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. forummakine.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri iletisim linkimizden bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir. Yandex.Metrica